ÇEŞME MUTFAĞI


Çeşme’nin muhteşem lezzetleri...Balıkları ve otları ile meşhur Ege’desiniz. Çeşme’de bu yüzden deniz mahsulleri ve zeytinyağı ile yapılmış nefis zeytinyağlı yemekler sofraların baş tacıdır. Kumru, lokma tatlısı, Çeşme kavunu ve üzümünü de mutlaka tadın!


Dillere destan Çeşme kavunu, Çeşme karpuzu, benzersiz domatı, tatlı soğanı, şaraplık sofralık üzümü, şifa sebzesi enginar, en verimli zeytinlikler, yeşillikler, türlü şifalı ot ve bitkiler, ne ekerseniz ekin daha lezizini bulamayacağınız meyveler, kaya diplerinde, çorak yamaçlarda kendiliğinden yetişen gençlik iksiri; kapari, kekik, adaçayı, ısırgan, şevketi bostan. Çeşme’nin nimetleri saymakla bitmez!


Ya deniz? Tüm zenginliği ve doğurganlığı ile leziz nimetleriyle dayanılmaz tatlar sunar. Kimi zaman barbun, çipura, sinarit, mevsiminde lüfer, orkinos, kimi zaman ahtapot, kalamar, ıstakoz.


Bu ürünlerin haricinde buraya özgü olan bir lezzetten bahsetmek gerekir. Namı değer; "İzmir Kumrusu"Bu özel tat simit hamurundan özel bir sandviçin içine sosis, salam ve kaşar eritme gibi şarküteri ürünleri konularak kömürde pişirilen bir fast food yiyecek.


Çeşme'ye özel incir reçeliyle sunulan şeker işi, kuru sıkma, kaz budu ve bademli süt diğer yerel lezzetler arasında. Ayrıca Çeşme denildiğinde meşhur sakız reçelini de kahvaltılarda sofranızdan eksik etmeyin. Çeşme'nin kavununu ve enginarını ise mutlaka tadın.Yöresel yemeklerinden bazıları;


- İzmir Kumrusu


- Sakız Reçeli


- Lokma Tatlısı


- Sakızlı Dondurma


- Her Türlü Balık Çeşidi