SURF

Rüzgarın başkentinde sörf yapmak


Alaçatı’yı gördükten sonra sörf yapmak için baflka bir yerde olmak istemeyebilirsiniz. Alaçatı, Avrupa'nın sörf bölgeleri arasında en ilginç ve çeşitlilik sunan bölgesi. Bozulmamış örtüsü ile sörf merkezi V biçiminde berrak suyu olan bir koyda konumlanıyor.


Çeşitli rüzgar koşulları ve ideal sörf alanı ile Avrupa'daki en önemli sörf merkezlerinden birisi olan Alaçatı’da deniz suyu oldukça sığ ve bölgede rüzgar kuzeyden esiyor. Haziran ayından Eylül ayının ortalarına kadar ortalama 4-6 şiddetinde esen rüzgar, Nisan-Ekim aylarında ise %50 güney rüzgarı olarak esiyor ve güzel dalgalar oluflturuyor. Alaçatı sanki sörfçüler için yapılmıfl bir bölge gibi. Alaçatı'nın en güzel özelliği, rüzgarın soldan, yani meltem olarak esmesi ve şiddetli rüzgarda dahi düzenli dalgaların oluşması. Akıntının da rüzgar ile aynı yönde olması sörf yapanlara doyumsuz anlar yaflatıyor. Alaçatı ayrıca meltem rüzgarına sahip bölgeler arasında hiç şüphesiz en güvenilir olanı. Burada dört ayrı rüzgar Ege'nin içlerine uzanan Çeşme Yarımadası'nı okşuyor. Meltem, Lodos, Poyraz ve Gerence rüzgarlarının da yıl boyunca bölgeyi ziyaret etmesi ayrı bir güzellik.


Surf Etkinlik Bilgisi: Yörede her yıl uluslar arası sörf organizasyonlarının Alaçatı ayağı düzenleniyor. Buraya haziran ortası gibi gelirseniz Avrupa EFPT Freestyle yarışlarına katılma ve seyretme imkanı bulabilirsiniz. Ağustos’un ikinci haftası yapılan PWA Windsurf Dünya Kupası da yerli ve yabancı birçok ünlü yarışçıyı bir araya getiriyor.