TEKNE TURLARI

Çeşme sahilinden hareket eden teknelerle bir günde Çeşme’nin en özel koylarını görme fırsatı yakalarsınız…Tekne turları ile Çeşme’nin tertemiz havası ve turkuaz renkli koylarında denizin tadını doyasıya çıkarabiliyorsunuz.


Tur şirketlerinin özellikle Milli Park statüsündeki Kara Ada’nın muhteşem koylarını tercih ettiği gezilerde Eşek Adası, Mavi Koy ve Mikri adalarında konaklanıyor. Tüm koylarda şnorkel dalışıyla su altı dünyasını keşfedebiliyor, balık yakalayabiliyor ya da güneşin ve denizin tadını çıkartabiliyorsunuz.


Mavi Koy: Eşek Adası'nın hemen batısında bulunan küçük adanın koylarından biri olan mavi koyun bir diğer adı akvaryum koyudur. Bu adı doğal bir akvaryum gibi sualtını seyredebileceğiniz büyüleyen berrak sularından almaktadır. Su yüzeyinden deniz gözlüğü ile 20 metreye kadar net şekilde izleyebiliyorsunuz. Ortalama derinliği 8 metre olan koyun derinliği 1 metreden başlayarak koyun ağzına doğru 25 metreye kadar çıkar.


Eşek Adası: Eski adıyla "Goni" olarak bilinen günümüzün Eşek Adası, Çeşme’den bir saat uzaklıkta, temiz koyları ve konuksever eşekleriyle günübirlik yat gezintileri için ideal bir yerdir. Doğal konumu itibariyle kuzey rüzgarlarına kapalı olan koylarında sualtı ve su üstü sporları yapmaya çok elverişlidir. Adanın tamamı maki ile kaplıdır ve üzerinde yaşayan eşeklerin yaşayabilmesi için rüzgarla çalışan bir tatlı su kuyusu bulunmaktadır. Bahar aylarında yolunuz düşerse sizleri yaban nergisleri, katırtırnakları ve kekiklerin sarhoş eden kokusuyla karşılaşırsınız. Ada tamamen turistik amaçlara hizmet ettiğinden ve Milli Parklar kapsamında olduğundan gece konaklamak mümkün değil. Adada eşeklerden başka, yaban domuzu ve yabani tavan bulunuyor.


Makri Adası: Dalgıçların sevdiği mekanlardan biri olan Makri Adası’nın kuzey batısında Yatak Odası olarak adlandırılan minik bir ada var. Bu isimle anılmasının sebebi duvar renginin kırmızı, zeminin beyaz kumlarla örtülü muhteşem bir sualtı mağarasına sahip olması. Adada koy olmadığından tekneler adanın rüzgar almayan güneydoğu tarafına demirliyor. Burada yüzmek insana açık denizde yüzme hissi veriyor.


Yunan Adaları: Çeşme’den Yunan Adaları’na düzenlenen turlar artık 1 haftalığına vizesiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Yunan Adaları medeniyetlerin doğup büyüdüğü bir yer olduğu için revaçta. Kos Adası’nın plajları, Mykonos gece hayatı ve eğlenceleri ile öne çıkıyor. Balayı çiftleri Santorini Adasını, doğaseverler ise Symi Adası’nı tercih ediyor. Eski Osmanlı’yı andıran mimarisi ile tarih kokan Rodos Adası da Çeşme’ye geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri!


Sakız Adası (Chios): Yunanistan’ın Ege denizine serpilmiş adalarından bize en yakını Sakız… Bizden ama bir o kadar da bildiklerimizin aslında ne kadar az olduğunu fark ettiğimiz bir kültür. Ege’nin kuzey doğusunda Lesvos (Midilli) ve İkaria Adaları arasında bulunan Chios’a kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşabiliyoruz. Güzel plajları, zengin bitki örtüsü ve iyi korunmuş ortaçağdan kalma yapılarıyla ada size görülmeye değer pek çok güzellik sunuyor. Adada yaşayanların gelir kaynağının büyük bölümünü turizm oluşturuyor. Ama bu tek geçim kaynağı değil elbet. Adanın diğer önemli geçim kaynakları ise sakız, balıkçılık ve tarım.